İnsanlar arasında Adalet nasıl temin edilebilir?

Eşyanın kıymetlerini altın ve gümüşle, adaleti gözeterek ölçecek âdil bir hâkim lâzımdır. Sözü geçer olan bu hâkim de, hükümettir. Âdil bir hükûmet, zulmü, işkenceyi önler. ALLAHÜ Teâlâ‘nın emir ettiği adaleti temin eder. Eşyanın kıymetlerini, adalet ile tespit eder.

Demek ki, insanlar arasında adaleti temin etmek için üç şey lâzımdır: Nâmûs-i rabbânî, hâkim-i insânî ve dinâr-ı mîzânî. Bunlardan en kuvvetlisi, en büyüğü, nâmûs-i rabbânî olan İslâmiyettir. Dinler, ALLAHÜ Teâlâ‘nın adaleti sağlamak için gönderdiği kanunlardır. Hakîmlerin adaleti sağlamaları için, bu ilâhî kanunları gönderdi. Hadîd sûresi yirmibeşinci âyetinde mealen, (Onlara kitap ve terazi gönderdik ki, bunlarla adaleti yerine getirsinler) buyuruldu. Burada, kitap, din demektir. Çünkü din, Kur’ân-ı kerimdeki emir ve yasakların ismidir. Terazi de, altına işarettir. Çünkü altın, ağırlıkla ölçülür. Kur’ân-ı kerimin emir ve yasaklarını beğenmeyen kâfirdir ve münafıktır. Hâkimi, hükûmeti dinlemeyen asidir. [Müslüman, Dâr-ül-harpteki kâfirlerin kanunlarına da karşı gelmez. Suç işlemez.] Altının değerini kabul etmeyen de, hain ve hırsız olur. (İslâm Ahlâkı s. 164)

Hayırlara vesile olsun, inşaALLAH

Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim

Selamun Aleyküm gönül dostlarım,

Yüce ALLAH’a Hamd, gül kokulu Efendimiz S.A.V’e Salat ve Selam olsun. RABBİM’in (C.C) izini ile sitemizi 21.09.2020 tarihinde kuruldu ve hayırlısı ile açıldı. (Elhamdülillah) RABBİM (C.C)’nun izini ile Yüce Dinimiz İslam hakkında herşeyi bulabileceğiniz güzel ve yararlı bir site oluruz inşaALLAH.

ALLAH (C.C) Razı olsun, selam ve dua ile… Esen kalın inşALLAH

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için huseyinkisofficial@gmail.com adresine mail olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca İletişim formunu doldurarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

RABBİM (C.C) utandırmasın, hayırlara vesile olması dileğiyle…